A 35 évvel ezelőtt elhunyt, Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festő, Hincz Gyula festményeiből időszakos kiállítás nyílt meg Vácon.
Szombaton nyitották meg az időszakos kiállítást, amely Hincz Gyula váci tulajdonban lévő húsz darab festményéből áll össze, amit a látogatók a Madách Imre Művelődési Központ és Tragor Ignác Múzeum szervezésében a Pannónia Ház emeleti előadótermében tekinthetnek meg.
Nyitottság az új felé
A Kossuth-díjas festő egész életművére jellemző volt a nyitottság új és új művészeti irányzatok befogadására, kipróbálására, de az alapvető optimizmus, a tiszta színek használata, a szépség megragadására, a dekorativitásra való törekvés mindig állandó maradt, talán ezért lett újra kedvelt az ő művészete a 2000-es években is. A legelvontabb témák ábrázolása sem jelentett számára gondot. Nem öregedett bele egyetlen sajátos stílusba, egész életében megőrizte megújulásra való képességét, nemcsak a fejlett világnak tekintett régióra figyelt, megragadta őt az ázsiai országok kalligrafikus művészete és a dél-amerikai festők folklórra építkező színes világa.
A megnyitón beszédet mondott Matkovich Ilona polgármester, és köszönetet mondott a restaurálási munkálatokért.
A hagyatékról pedig dr. Mészáros Balázs, a váci értéktér volt igazgatója beszélt, majd a kiváló festő munkásságát öccse, Hincz Jenő idézte fel.
A magyar Picassóként is emlegetett ezerarcú művész ars poeticája a következő volt
„Szeretem az életet, az alkotómunkát, a békét, mely gyümölcsöző és termékeny, az embereket, akik azt létrehozzák. Mi egyéb feladatom lenne hát, mint részt venni a nemes küzdelemben egyszerűen úgy, ahogy tudok: ecsettel, vésővel és grafikával.”
Önnek mi a véleménye?